APLA BLOG | Odzież i koszulki reklamowe

Blog firmowy Apla Kraków | Koszulki reklamowe, koszulki z nadrukiem, odzież reklamowa, kalendarze reklamowe, nadruki, sitodruk

Sitodruk

Sitodruk (serigrafia) –  technika ta wywodzi się z tzw. malowania szablonowego, znanego już w czasach starożytnych w Chinach i Japonii. Za twórców sitodruku uznaje się Japończyków, którzy w XVII w. wykorzystywali tę metodę do ozdabiania kimon. Wycięty z papieru motyw wzoru nanoszony był na napiętą na drewnianej ramie siatkę z włosów ludzkich lub zwierzęcych. Szablon ten wraz siatką stał się pierwowzorem obecnie stosowanych form sitodrukowych.

Dzisiejszą formę drukową stanowi prostokątna rama, zwykle aluminiowa z napiętą na niej siatką nylonową z szablonem. Szablon tworzy utwardzona warstwa światłoczuła, nie przepuszczająca farby, stanowiąca negatywowy obraz drukowanego wzoru. Nie zakryte oczka siatki sitodrukowej, przepuszczają farbę, a forma drukowa powstaje w ten sposób, że siatkę powleka się emulsją światłoczułą, którą po wyschnięciu naświetla się. Po wypłukaniu nienaświetlonej emulsji i wysuszeniu siatka z szablonem jest gotowa do druku.
Sitodruk jest wykorzystywany do drukowania jedno- i wielobarwnego, również wielkoformatowego, na papierze, tekturze, foliach i płytach z tworzyw sztucznych, metalach oraz na przedmiotach uformowanych, tzw. kształtkach z różnych materiałów. Przykładem może być odzież reklamowa.

Sitodruk na tkaninach

Drukarka rotacyjna DELL II

Drukarka rotacyjna DELL II

Do znakowania odzieży stosujemy metodę sitodruku. Sitodruk charakteryzuję się niską ceną nadruku przy wysokich nakładach, trwałością oraz perfekcją odwzorowania nadruku. W skład naszej linii produkcyjnej do sitodruku wchodzą:

  • automatyczna drukarka rotacyjna WORKMAN wraz z dwoma stacjami suszącymi typu CLH. Małogabarytowa w pełni pneumatyczna drukarka umożliwia precyzyjny sitodruk wzorów 8 kolorowych na jasnych podłożach i 6 kolorowych na ciemnych. Maksymalne pole zadruku 33x43cm.
  • elektryczny, dwukomorowy tunel suszący serii DEL, służący do termicznego utrwalania nadruków.
  • automatyczna drukarka rotacyjna PRISM II wyposażona w trzy stacje suszące IR. Ta 12 kolorowa, w pełni elektryczna, karuzela drukująca jest zaopatrzona w trzy stacje suszące typu QLH. Największe pole zadruku: 45×60 cm.

Tunel typu DEL

Trwałość nadruków

Sitodruk na tekstyliach wykonujemy specjalistycznymi farbami plastizolowymi renomowanych producentów.
Farby przez nas stosowane spełniają wszystkie normy ekologiczne i higieniczne. Posiadają atesty: Eco – friendly, PVC – Free, Heavy Metals – Free. Każdy nadruk jest dodatkowo utrwalany termincznie w odpowiedniej temperaturze i czasie. Proces ten zapewnia trwałość i odporność nadruku. Nasze nadruki po praniu (również w pralce) nie pękają i nie tracą kolorów.
Na sitodruk wykonany przez nas udzielamy pisemnej gwarancj!Udostępnij wpis